Se on virallista - talviolympialaiset ovat alkaneet, ja Iso -Britannia tavoittelee ennätysmitalia PyeongChangissa 2018.
Arsenal vs Liverpool -kanava
Avajaiset pidettiin perjantaina 9. helmikuuta, mutta mäkihyppyjen ja curlingin alkuvaiheet alkoivat edellisenä päivänä.
Joukkue GB haluaa urheilijoiltaan viisi palkintokoroketta, jotka ylittävät kaikkien aikojen parhaan neljän voiton vuosina 1924 ja 2014.
Pelit, joiden tarkoituksena on tuoda maailma yhteen urheilun kautta, ovat jo saaneet diplomaattisen voiton ja ennennäkemättömät keskustelut isäntämaan Etelä -Korean ja syrjäisten naapureiden Pohjois -Korean välillä.
Pohjois -Korea on myös suostunut lähettämään joukkueen kisoihin, ja on myös ehdotus naisten yhteisen jääkiekkojoukkueen asettamisesta kahden maan kesken - tämä olisi ensimmäinen olympialaji.
Ohjelmassa on 102 tapahtumaa 15 urheilulajilla ja neljä uutta lajia.
Tässä on kaikki mitä sinun tarvitsee tietää 23. talviolympialaisten kisoista.
Pyeongchangin olympiastadion on valaistu kuukauden kuluttua kisoista (Kuva: Asahi Shimbun)
Milloin pelit alkavat ja päättyvät?
Pelit alkoivat 8. helmikuuta mäkihyppyjen ja curlingin alkuvaiheilla, mutta avajaiset esitettiin suorana perjantaina.
Tapahtuma kestää päättymispäivään 25. helmikuuta.
Lue lisää
Talviolympialaiset 2018
Talviolympialaisten 2018 täysi aikataulu Miksi Venäjä on kielletty? Tietoja talviolympialaisista Talviolympialaisten täydellinen urheilulistaKoko talviolympialaisten tapahtumien aikataulu 2018
Lauantaina helmikuun 10
- Ampumahiihto - naisten 7,5 km: n sprintti
- Maastohiihto - naisten 7,5 km: n skiathlon
- Curling - sekoitettu nelinpeli round robin
- Naisten jääkiekko - Japani vastaan Ruotsi, Sveitsi vastaan Etelä -Korea
- Kelkkailu - Miesten lämpökilpailut
- Lyhyen radan pikaluistelu - normaali mäki
- Lumilautailu - miesten slopestyle -karsinnat
- Pikaluistelu - naisten 3 000 m
Sunnuntaina helmikuun 11
- Alppihiihto - miesten laskettelu
- Ampumahiihto - miesten 10 km kevät
- Maastohiihto - miesten 15 km: n skiathlon
- Curling - sekoitettu nelinpeli round robin
- Taitoluistelu - lyhyt tanssi, naisten lyhytohjelma, parit vapaa luistelu
- Freestyle -hiihto - naisten mogulit
- Naisten jääkiekko - Yhdysvallat v Suomi, Kanada vastaan olympiaurheilijat Venäjältä
- Kelkkailu - miesten lämpökilpailut
- Lumilautailu - miesten slopestyle -finaali, naisten slopestyle
- Pikaluistelu - miesten 5 000 m
Maanantaina helmikuun 12
- Alppihiihto - miesten ja naisten harjoittelutapahtumat
- Ampumahiihto - miesten ja naisten harjoittelutapahtumat
- Curling - sekoitetun nelinpelin välierät
- Taitoluistelu - miesten ja naisten vapaa luistelu, jään tanssi vapaa tanssi
- Freestyle -hiihto - miesten mogulit
- Naisten jääkiekko - Sveitsi vastaan Japani, Ruotsi vastaan Etelä -Korea
- Kelkkailu - naisten lämpökilpailut
- Mäkihyppy - naisten kilpailu
- Lumilautailu - naisten slopestyle -finaali, naisten puoliputken karsinnat
- Pikaluistelu - naisten 1500 m
Tiistaina helmikuun 13
- Alppihiihto - miesten alppihiihto yhdistettynä
- Maastohiihto - miesten ja naisten yksilölliset sprinttifinaalit
- Curling - sekamuotoiset pronssi- ja kultamitaliottelut
- Naisten jääkiekko - Kanada v Suomi, USA vastaan olympiaurheilijat Venäjältä
- Kelkkailu - naisten lämpökilpailut
- Lyhyen radan pikaluistelu - naisten 500 metrin finaali, miesten 1000 metrin karsinnat, miesten 5000 metrin viestien karsinnat
- Lumilautailu - naisten puoliputken finaali, miesten puoliputki
- Pikaluistelu - miesten 1500 m
Keskiviikkona helmikuun 14
- Alppihiihto - naisten pujottelu
- Ampumahiihto - naisten 15 km yksilö
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - parit lyhyt ohjelma
- Miesten jääkiekko - alustava kierros USA - Slovenia
- Luge - tuplaa
- Lumilautailu - miesten puoliputken finaali
- Pikaluistelu - naisten 1000 m
Torstaina helmikuun 15
- Alppihiihto - miesten super -G
- Ampumahiihto - miesten 20 km yksilö
- Maastohiihto - naisten 10 km yksilö
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - naisten antennit karsinnat
- Naisten jääkiekko - alustavat ottelut
- Miesten jääkiekko - alustavat ottelut
- Hiihto - joukkueen viesti
- Luuranko - miesten lämpökilpailut
- Lumilautailu - miesten risti
- Pikaluistelu - miesten 10 000 m
Perjantaina helmikuun 16
- Maastohiihto - miesten 15 km yksilö
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - miesten lyhyt ohjelma
- Freestyle -hiihto -naisten antennien finaali
- Miesten jääkiekko - alustavat ottelut
- Mäkihyppy - miesten suuren mäen karsinnat
- Lumilautailu - naisten risti
- Pikaluistelu - naisten 5000 m
Lauantaina helmikuun 17
- Alppihiihto - naisten super -G
- Ampumahiihto - naisten 12,5 km: n massalähtö
- Maastohiihto - naisten 4 km x 5 km viesti
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - miesten lyhyen ohjelman finaali
- Vapaahiihto - naisten slopestyle -karsinnat, finaali ja miesten antennit
- Miesten jääkiekko - alustavat ottelut
- Naisten jääkiekko - kaksi pudotuspelipaikkaa
- Lyhyen radan pikaluistelu - miesten 1 500 m, naisten 1 000 m
- Luuranko - naisten lämpökilpailut
- Mäkihyppy - miesten suuri mäki
Sunnuntaina helmikuun 18
- Alppihiihto - miesten jättiläinen pujottelu
- Ampumahiihto - miesten 15 km: n massalähtö
- Bobsleigh - kahden miehen lämpökilpailut
- Maastohiihto - miesten 4 km x 10 km viesti
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Freestyle -hiihto - miesten slopestyle -karsinnat, finaali ja miesten antennit
- Miesten jääkiekko - luokitusottelut
- Pikaluistelu - naisten 500 m, miesten joukkuelajien karsinnat
Maanantaina helmikuun 19
- Bobsleigh - kahden miehen lämpökilpailut
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - jäätanssijat
- Vapaahiihto - naisten puoliputken karsinnat
- Naisten jääkiekko - välierät
- Mäkihyppy - joukkuekilpailu
- Lumilautailu - naisten suuret ilmatunnit
- Pikaluistelu - naisten joukkuelaji -karsinnat
Tiistaina helmikuun 20
- Ampumahiihto - sekaviesti
- Bobsleigh - naisten lämpökilpailut
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - jäätanssi, vapaa tanssi
- Vapaahiihto - naisten puoliputken finaali, miesten puoliputken karsinnat
- Miesten jääkiekko - pudotuspelit
- Naisten jääkiekko - luokitusottelut
- Pohjoismainen yhdistetty - suuri mäkikilpailu
- Lyhyen radan pikaluistelu - naisten 1000 metrin karsinnat, miesten 500 metrin karsinnat, naisten 3000 viestin finaali
Keskiviikkona helmikuun 21
- Alppihiihto - naisten laskettelu
- Bobsleigh - naisten lämpökilpailut
- Maastohiihto-miesten ja naisten sprintin välierät
- Curling - miesten ja naisten round robin
- Taitoluistelu - naisten lyhyt ohjelma
- Freestyle -hiihto - miesten risti
- Miesten jääkiekko - puolivälierät
- Lumilautailu - miesten ilmatunnit
- Pikaluistelu - miesten ja naisten joukkueiden tavoittelun finaalit
Torstaina helmikuun 22
- Alppihiihto - miesten pujottelu
- Ampumahiihto - naisten 4 km x 6 km viesti
- Curling - miesten välierät
- Freestyle -hiihto - miesten puoliputken finaali
- Naisten jääkiekko - pronssia ja kultamitalia
- Pohjoismainen yhdistetty joukkuekilpailu
- Lyhyen radan pikaluistelu - miesten 500 metrin finaalit, naisten 1000 metrin finaalit, miesten 5000 metrin viesti
- Lumilautailu - miesten ja naisten rinnakkainen jättiläinen pujottelu
Perjantaina helmikuun 23
- Alppihiihto - naisten alppihiihto yhdistettynä
- Ampumahiihto - miesten 4 km x 7 km viesti
- Curling - miesten ja naisten välierät
- Taitoluistelu - naisten vapaa luistelu
- Freestyle -hiihto - naisten risti
- Miesten jääkiekko - välieräottelut
- Lumilautailu - naisten suuri lentofinaali
- Pikaluistelu - miesten 1000 metrin finaali
Lauantai helmikuun 24
- Alppihiihto - joukkuetapahtuma
- Kelkkailu - neljän miehen lämpökilpailut
- Maastohiihto - miesten 50 km: n massalähtö
- Curling - miesten kulta- ja hopeaottelu, naisten pronssikilpailu
- Miesten jääkiekko - pronssimitali
- Lumilautailu - miesten iso lentofinaali, miesten ja naisten jättiläinen rinnakkaispujottelu
- Pikaluistelu - miesten ja naisten yleislähtö
Sunnuntaina helmikuun 25
- Kelkkailu - neljän miehen lämpökilpailut
- Maastohiihto - naisten 30 km: n massalähtö
- Curling -naisten kultamitali
- Taitoluistelu - näyttelygaala
- Miesten jääkiekko - kultamitali
Kuinka voit katsella sitä?
Eurosport ravistelee asioita, kun he kattavat pelit, mikä on ensimmäinen suuri tapahtuma sen jälkeen, kun Discoveryn omistama verkosto on saanut oikeudet näyttää olympialaisia kaikkialla Euroopassa vuodesta 2018 (ja Yhdistyneestä kuningaskunnasta vuodesta 2022).
Keskiviikosta 7. helmikuuta keskiyöstä alkaen Eurosport näyttää jokaisen minuutin jokaisen tapahtuman, joka lähetetään usean alustan aikataulussaan, ja hänen kommentointitiiminsä edustaa kultaa.
Eurosport 1- ja 2-sarjoissa he esittävät 794 tuntia toimintaa, 293,5 tuntia sitä live-tilassa noin keskiyöstä kello 14.00-15.00 joka päivä, jota seuraa kohokohdat iltaisiin aamuun asti.
Äskettäin eläkkeelle jäänyt yhdysvaltalainen alppihiihtolegenda Bode Miller esittelee oivalluksia uudesta Cube -innovaatiosta.
Kolme Eurosport-ponnahduskanavaa Sky-, Virgin- ja BT-televisiossa toimivat 24/7, ja niissä on sekoitus live-lähetyksiä ja kohokohtia, kun taas Eurosport Playerissa on jopa 16 bonuskanavaa.
BBC on free-to-air-lähetystoiminnan harjoittaja, joka näyttää tapahtumia televisio-, radio- ja online-alustoillaan.
Alppihiihtolegenda Bode Miller on Eurosportin asiantuntija -analyytikko (Kuva: REUTERS)
Milloin avajaiset ja päättäjäiset ovat?
Avajaiset pidettiin perjantaina 9. helmikuuta klo 10.30 ja päätösseremonia nähdään sunnuntaina 25. helmikuuta klo 10.45, molemmat Eurosport 1 -kanavalla.
Missä PyeongChang sijaitsee?
Pyeongchang on kaupunki ja maakunta Etelä -Koreassa Taebaek Moutainsissa noin 180 kilometrin päässä Soulista.
Pääkaupunkia C on käytetty PyeongChangin brändäyksessä välttääkseen isäntäalueen sekoittamisen Pyongyangiin, joka on vain naapurimaiden Pohjois -Korean pääkaupunki 295 km: n päässä.
Jotkut paikat ovat vain 60 mailin päässä demilitarisoidusta vyöhykkeestä, joka erottaa kaksi maata.
Pyeongchang voitti Münchenin Saksassa ja Annecyn Ranskassa, kun tarjouksen voittaja julkistettiin vuonna 2011.
uuden terminaattorin julkaisupäivä uk
Siitä tulee ensimmäinen Aasian kaupunki Japanin ulkopuolella - Sapporon 1972 ja Naganon 1998 isäntä - isännöi talviolympialaisia.
Pyeongchang on yhdeksän tuntia ennen GMT: tä.
Yhdysvaltain merijalkaväet laskettavat Pyeongchangin rinteitä ennen kisoja (Kuva: REUTERS)
Mitä ja missä paikat ovat?
Vuori klusteri - Alpensian urheilupuisto
Pyeongchangin olympiastadion (avajaiset ja päättäjäiset)
Alpensian mäkihyppykeskus (mäkihyppy, yhdistetty pohjoismainen, iso ilma lumilautailu)
Alpensia Biathlon Center (ampumahiihto)
Alpensia-hiihtokeskus (maastohiihto, pohjoismainen yhdistetty)
Alpensia -liukukeskus (kelkkailu, kelkkailu ja luuranko)
Yongpyong Alpine Center - alppihiihto (pujottelu, jättiläinen pujottelu)
Alpensia -mäkihyppykeskus Alpensia Resort Parkissa (Kuva: Getty Images AsiaPac)
Rannikkoryhmä - Gangneungin olympiapuisto
Gangneung Hockey Center (miesten jääkiekko)
Gangneung Curling Center (curling)
numeron 28 merkitys
Gangneung Oval (pikaluistelu)
Gangneung Ice Arena (pikaluistelu ja taitoluistelu)
Muut paikat
Kwandong Hockey Center (naisten jääkiekko)
Bokwang Snow Park (freestyle -hiihto ja lumilautailu)
Jeongseon Alpine Center (alppihiihto - laskettelu, super -G ja yhdistetty)
Yhdysvaltain merijalkaväet laskettavat Pyeongchangin rinteitä ennen kisoja (Kuva: REUTERS)
Mitkä ovat tapahtumat ja miten mitalit jaetaan?
Etelä -Koreassa on 102 kilpailua 15 urheilulajissa, mukaan lukien neljä mitalitapahtumaa - iso lentolumilautailu, massalähtöinen pikaluistelu, sekoitusparin curling ja sekajoukkueen alppihiihto.
Alppihiihto - 11 kultamitalia; Ampumahiihto - 11; Kelkka - 3; Hiihto - 12; Curling - 3; Taitoluistelu - 5; Freestyle -hiihto -10; Jääkiekko - 2; Kelkka - 4; Pohjoismainen yhdistetty - 3; Lyhyen radan pikaluistelu - 8; Luuranko - 2; Mäkihyppy - 4; Lumilautailu - 10; Pikaluistelu - 14
darren hayes ja richard cullen
Lue lisää
Tapaa talviolympialaisten urheilijat
Ketkä ovat Team GB: n toiveita? Chloe Kim Laura Dahlmeier Martin FourcadeGB -mitalimahdollisuudet?
Elise Christie - Lyhyen radan pikaluistelija
Skotlantilainen 27-vuotias Christie voi voittaa useita kultaa ja tehdä historiaa, jos kaikki menee suunnitelmien mukaan Etelä-Koreassa. Hän voitti kolme kultaa ja pronssin MM -kisoissa vuonna 2017.
Lizzy Yarnold - Luuranko
Pään ensimmäinen liukutapahtuman puolustava mestari olisi ensimmäinen britti, joka puolustaa talviolympialaisten kultaa.
Team GB -nopeusluistelija Elise Christie (Kuva: PA)
Dave Ryding - Alppihiihto
Läpimurtovuoden 2017 jälkeen 31-vuotiaan myöhäisen munauksen asiantuntijat ovat osoittaneet, että hän on karhu, joka kannattaa jäädä pujottelun taakse.
GB naisten curling -tiimi
Vuoden 2017 maailmanmestaruuskilpailujen pronssimiehet Eve Muirheadin johtama joukkue uhkaa aina palkintokorokkeella suurissa tapahtumissa.
Muita brittejä on varottava ...
James Woods - freestyle -hiihto
Isabel Atkin - freestyle -hiihto
Andrew Musgrave - Yhdistetty
miten Lawrence Stroll ansaitsi rahansa
Katie Ormerod - lumilautailu slopestyle ja lumilauta big air
Billy Morgan - lumilautailu slopestyle ja lumilauta big air
Katso talviolympialaisten jokainen minuutti Eurosportista. Lisätietoja saat käymällä Eurosport.co.uk/olympics